Feng shui
Spausdinti

( 32 )
Kuo harmoningesnė aplinka, tuo geresnis ten pagaminamas maistas.
Senovės kinų išmintis
Feng shui sukūrė kinai, ir ji remiasi įsitikinimu, kad visus mus supa nematoma gyvybinė jėga, vadinama chi, ir feng shui mokymas yra taisyklių sistema, mokanti žmones, kaip naudoti chi. Feng shui šiuo metu egzistuoja skirtingos krytys, tačiau šiame straipsnyje yra surinktos ir apibendrintos visuotinai pripažįstamos nuostatos, susijusios su virtuvės įrengimu bei tobulinimu.


Kinai virtuvę laiko svarbiausia namų patalpa, nes čia ruošiamas maistas, taigi rūpinamasi kūno sveikata ir gerove. Feng shui sistemoje virtuvė siejama su šeimos laime ir klestėjimu, todėl jos vietai ir įrengimui turi būti skiriama itin daug dėmesio. Darbo vietoje naudoti feng shui priemones paprastai neleidžia aplinkybės, todėl savo būstą galite paversti eksperimentavimo erdve, kurioje iš karto nepavykus gauti norimo rezultato, galite išbandyti įvairias alternatyvas. Feng shui gali būti naudojamas visokiems virtuvės stiliams, klasikinio iki moderniausio.


Virtuvės vieta
altNe visada galima pasirinkti vietą virtuvei, bei jei statomas naujas namas ar iš esmės renovuojamas būstas, kai kuriuos patobulinimus galima padaryti. Feng shui idealiu atveju virtuvė turėtų būti būsto gale, arba bent jau ne centre, idealiausios yra pietų ir pietrytinės pusės, blogiausia – šiaurinė pusė. Bet kokiu atveju geriausia, kad tik įėję į namus nematytumėte virtuvės, nes tai gali sukelti virškinimo bei valgymo sutrikimų. Tačiau jei jau taip yra, situacija gali būti pataisoma įrengus siūbuojančias duris, širmą, vėjo varpelius arba bet kokį dėmesį patraukiantį objektą tarp įėjimo ir virtuvės.

Taip pat virtuvė neturėtų būti greta vonios, kad „nenutekėtų“ gerovė. Nuo nepageidaujamo chi energijos nutekėjimo apsaugos ant patalpas skiriančio sienos pakabintas veidrodis ar oro srautų judinami skambalėliai. Jei virtuvė yra montuojama siauroje erdvėje, labai rekomenduojama šią erdvę praplėsti veidrodžiais, prieš įėjimą į siaurą virtuvę rekomenduojama pakabinti vėjo varpelius.

Virtuvės išplanavimas
Virtuvė turėtų būti šviesi, gerai vėdinama ir erdvi, čia turi būti gera ventiliacija, šioje patalpoje būtinai turi būti langas. Virtuvės langai turi būti kiek įmanoma didesni ir lengvai atidaromi, kad iš patalpos galėtų išeiti sena, užsistovėjusi chi ir iš lauko atplūsti nauja. Taip pat būtinas ir geras gartraukis.
Labai svarbu, kad maistą gaminantis žmogus visada matytų duris nepasisukdamas nuo viryklės. Jei viryklė stovi priešais duris, tai yra virdami stovite nugara ar šonu į duris, padės veidrodis virš viryklės, jis leis matyti įėjimą, arba tai gali būti įvairūs atspindintys, veidrodiniai paviršiai, manoma, kad kuo jie didesni, tuo geresnis efektas pasiekiamas. Saugumą taip pat užtikrins ir vėjo varpeliai prie durų. Puikus sprendimas būtų virtuvės sala, kurioje yra įmontuota viryklė, nes taip maistą gaminantis žmogus visą laiką yra lanksčioje padėtyje bei gali stebėti visą patalpą. Tai taip pat yra ir labai praktiška bei malonu, nes galima tuo pačiu kalbėti su atvykusiais svečiais ar stebėti vaikus, ruošiant maistą. Virtuvė tampa malonaus bendravimo, valgymo ir poilsio traukos zona. Dar galima pridėti, kad pagal senovės kinų išmintį virtuvėje turėtų būti įrengtos patogios ir jaukios sėdimos vietos, nes tai reiškia lengvesnį pagalbos bei meilės gavimą.

Reikia atsiminti, kad viryklė, mikrobangė, skrudintuvė simbolizuoja ugnies elementą, o kriauklė, indaplovė, šaldytuvas – vandens, ir šie elementai pagal feng shui neturėtų būti statomi vienas šalia kito. Taigi, viryklė jokiu būdu negali stovėti šalia kriauklės, nes ugnies (iš viryklės) bei vandens (iš čiaupo) stichijos kaunasi tarpusavyje. Jei šių įrengimų vietos pakeisti neįmanoma, tarp jų reikėtų pastatyti dvipusį veidrodį arba šviesiai mėlyną pertvarą, taip pat rekomenduojamas medžio elemento panaudojimas – augalas ar jo paveikslas.

Pagal feng shui, geras virtuvės išplanavimas remiasi tradiciniu trikampio modeliu; kur plautuvė, šaldytuvas ir viryklė sudaro trikampio kampus. Kiekvienas šių prietaisų turėtų stovėti 1.5-2.5 metro vienas nuo kito. Tai yra labai ergonomiškas, taupantis vietą ir judesius sprendimas.

Šviežios gėlės ar vazoniniai augalai, taip pat indas vaisių suteikia geros energijos virtuvei, tačiau to negalima pasakyti apie džiovintas gėles, kurios jau yra mirusios ir skleidžia negatyvią energiją. Kinai taip pat mano, kad ant virtuvės stalo padėtas indas su devyniais apelsinais simbolizuoja sėkmę ir gerovę, tik jie turi visada būti šviežūs, ypatingai gera tokio vieta tokiam indui yra virtuvės pietrytinė pusė.


Viryklė
Itin svarbi yra viryklės vieta virtuvėje, nes maistas pagal feng shui yra turtas ir prisideda prie šeimos klestėjimo (kinų kalba maistas skamba taip pat kaip ir turtas). Tai nėra atsitiktinė sąsaja, nes kuo geriau žmogus maitinasi, tuo jis yra energingesnis ir efektyvesnis bei turi geresnes galimybes tapti klestinčiu, ir atvirkščiai.

Viryklė neturėtų stovėti šiaurės vakarų pusėje, nes šiaurės vakarų pusė simbolizuoja dangų, todėl jei viryklę pastatysime būtent ten, tai reikš alt„gaisrą prie dangaus vartų“, o tai nežada nieko gera. Esant viryklei toje virtuvės pusėje, šeimos turtas ims mažėti. Jei namas yra kelių aukštų, reikėtų įsitikinti, kad virš virtuvės esančioje patalpoje lova nestovi virš viryklės, nes tai reikštų žmogaus, miegančio toje lovoje nuolatinį energijos stygių bei imuniteto susilpnėjimą. Viryklę reikėtų statyti ne per arti durų, nes pro jas tekanti chi gali tapti pernelyg stipri. Taip pat nerekomenduojama viryklės statyti į kampą, nes tai pablogina laisvą energijos judėjimą. Viryklė prieš langą – užprogramuota nesėkmė, nes tada pro langą išeina teigiama energija, taip pat ir šeimos turtas bei laimė. Taip pat nereikėtų statyti mikrobangės krosnelės virš viryklės, nes yra apsunkinamas chi judėjimas. Kai kurie feng shui specialistai apskritai rekomenduoja nenaudoti miokrobangių krosnelių dėl skleidžiamų nenatūralių bangų.

Veidrodis virš viryklės padvigubina kaitinimo plokščių skaičių ir simboliškai reiškia maisto (turto) pagausėjimą. Reguliariai reikėtų naudoti visas kaitinimo plokštes, antraip bus išnaudojama tik dalis gyvybinio potencialo. Skirtingų kaitinimo plokščių naudojimas taip pat reiškia pinigų gavimą iš įvairių šaltinių. Taip pat viryklė visada turi būti idealiai švari, nes ji simbolizuoja šeimos turtą. Idealiausios viryklės pagal feng shui yra dujinės, degančios mėlyna liepsna.

Manoma, kad reikėtų naudoti viryklę kuo dažniau, nes tai reiškia galimų resursų maksimizavimą. Kuo dažniau gaminate, tuo daugiau galimybių atsiranda karjeros, sveikatos bei meilės srityse. Vadinasi, laikas praleistas prie viryklės yra puiki investicija į jūsų gerovę.

Dar keli patarimai kuriant harmoningą feng shui aplinką virtuvėje:
Virtuvėje nereikėtų atvirai laikyti peilių ir žirklių, nes pjaunamoji šių įrankių energija gali sukelti konfliktus bei nerimą. Geriausiai peilius laikyti specialiame mediniame stove arba dar geriau stalčiuje. Aštrūs kampai bei daug nerūdijančio plieno paviršių virtuvėje stimuliuoja greitą chi judėjimą, ir tai gali sukelti nerimą bei nesantaiką tarp šeimos narių. Šį poveikį neutralizuoja įvairūs apvalūs elementai virtuvės interjere, ypatingai gerai veikia švieselių įrengimas po spintelėmis.

Virš galvos nereikėtų sukabinti sunkių ir masyvių daiktų, tad jei turite specialų laikiklį puodams ir keptuvėms, jis neturėtų būti pakabintas virš jūsų sėdimos ar dirbamos vietos. Pasistenkite, kad visi santechnikos vamzdžiai bei maišytuvas niekada nevarvėtų ar nebūtų nesandarus, nes tai gali reikšti jūsų gyvybinės energijos bei turto nutekėjimą.

altSvarbu, kad virtuvė visada būtų švari, indai, puodai, įrankiai tvarkingai sustatyti spintelėse, stalčiuose, kurie būtų lengvai prieinami. Tam labai padeda įvairūs lėkščių, prieskonių ir pan. laikikliai, jų laikymo sistemos. Tvarkinga darbo vieta skatina kūrybingumą ir palengvina chi tekėjimą.

Seni ir susidėvėję prietaisai, apskilinėję indai, apsilankstę įrankiai turėtų būti išmetami, nes jie simbolizuoja sunkumus bei nepriteklius. Taip pat virtuvės nereikėtų perkrauti su prietaisais, kurie yra retai naudojami bei bereikalingai užima erdvę.

Idealiausios spalvos virtuvei yra raudoni, oranžiniai, geltoni atspalviai, itin gera balta spalva, virtuvėje taip pat rekomenduojamos purpurinės bei žalios medžio elemento spalvos; nerekomenduojamos juoda bei mėlyna vandens spalvos. Jei dominuoja pastarosios spalvos, reikėtų įterpti rekomenduojamų spalvų akcentų harmonijai išlaikyti. Virtuvėje nereikėtų maišyti daugiau kaip tris pagrindines spalvas, nes daug spalvų sukuria greitai judančią chi. Esant neharmoningiems aspektams virtuvėje, į pagalbą gali būti pasitelkiamos feng shui priemonės, tokios kaip veidrodžiai, kristalai, augalai, vėjo varpeliai, svarbu juos naudoti kūrybingai bei pritaikant prie egzistuojančio virtuvės stiliaus.

Naudota literatūra:
Sator G., Meyer H. 2000. Feng shui – geresnis gyvenimas. Knygų spektras – Vilnius.
Berger K. 2002. Feng shui. Tyrai – Vilnius.
Too L. 1999. Feng Sui: gyvenimas pagal kinų išmintį. Alma litera – Vilnius.
Derby P. 2008. Feng Shui your kitchen. Duncan Baird Publishers
DeSpirt D. 2007. Feng Shui Kitchen Makeover, Home Organization
Sheridan K. 2002. Free feng shui tips: kitchen arrangement advice

Telefonas užsakymui

UK
mob.: 07875762632
Lithuania
mob.: +370 687 34818
phone:+370 687 34818
info@alkena.lt
Klaipėda, Dubysos g. 19,
Baldų pasažas "DECO", 2 aukšt.

Virtuvės priedai